Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 12/4/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Balogh Levente
Titlul articolului: Pártegyeztetés az elnökkel
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=24531


Numele cotidianului

Articolul:

Az alkotmány betűje szerint az államfő a legtöbb mandátumot szerzett pártot bízza meg kormányalakítással, nem a megszerzett szavazatok számát veszi figyelembe – jelentette be csütörtökön délután Traian Băsescu államfő. Mint fogalmazott: a választások morális győztese a PSD, az alkotmányos győztes viszont a PDL. Az elnök egyúttal azt is közölte, hogy december 15-re összehívta az új paralmentet is.

Traian Băsescu államfő a megszerzett mandátumok száma alapján kíván kormányfőt kinevezni

Fotó: presidency.ro

Băsescu azt is bejelentette, hogy péntekre megbeszélésre hívta a parlamentbe jutott pártok képviselőit. Tíz órától a kisebbségek, 11-től az RMDSZ, 12-től a Nemzeti Liberális Párt (PNL), 13 órától a Szociáldemokrata Párt (PSD), 14 órától pedig a Demokrata-Liberális Párt (PDL) vezetőivel egyeztet, ezt követően bízza meg valamelyik alakulatot a kormányalakítással. Mint ismeretes, Băsescu korábban már bejelentette, hogy sem Mircea Geoanăt, a PSD, sem Călin Popescu-Tăriceanut, a PNL miniszterelnök-jelöltjét nem tartja alkalmasnak a kormányfői tisztségre.

Az elnök egyúttal – amellett, hogy felhívta a figyelmet: az egyéni választókerületes rendszer előrelépés a listáshoz képest – bírálta az előző parlamentet, amiét oly módon módosították azt, hogy egy 2000 szavazatot szerző jelölt szerezhet mandátumot egy olyannal szemben, aki több mint tízezer voksot összesített. Mint kifejtette, ez a választási rendszer korrektségét is megkérdőjelezheti, mivel úgy dolgozták ki, hogy egyes pártoknak kedvezzen, ezért a választási törvény módosítását javasolta.

Közben hivatalossá vált, hogy a Demokrata-Liberális Párt szerezte a legtöbb mandátumot a vasárnapi parlamenti választásokat követően: a Központi Választási iroda (BEC) csütörtökön hivatalosan is megerősítette a korábban közzé tett végeredményt, amelynek értelmében a PDL 115 képviselőházi és 51 szenátusi mandátummal az első, míg a Szociáldemokrata Párt-Konzevatív Párt választási szövetség (PSD+PC) 114, illetve 49 mandátummal a második. A harmadik helyen a Nemzeti Liberális Párt végzett 65 illetve 28 mandátummal, míg a negyedikként bejutó RMDSZ 22, illetve 9 mandátumot szerzett. A BEC illetékesei jelezték, az eredmények közzétételével azért késlekedtek, mert a megyei választási irodák nem végeztek időre az összesítéssel, illetve az óvásokat is el kellett bírálniuk. A pártok vezetői közölték, a végeredmény Hivatalos Közlönyben való közzétételét követően elkezdik a kormányalakítási tárgyalásokat.

A jövendő kabinet összetételét illetően egyébként továbbra is nagy a bizonytalanság, főleg azt követően, hogy –bár egy nappal korábban még a PDL-vel való szövetségre lépést szorgalmazó hangok voltak túlsúlyban a párton belül – csütörtökön a PSD több fajsúlyos személyisége is inkább a PNL-hez való közeledés mellett szállt síkra.

Adrian Năstase, a párt országos tanácsának elnöke, volt miniszterelnök aggodalmának adott hangot a PDL-vel kötendő esetleges koalíció miatt. Úgy vélte, egy ilyen szövetség túlságosan nagy hatalmat adna a PDL kezébe, mivel mind a miniszterelnök, mind az ügyészek, mind a korrupcióellenes ügyészség fölött rendelkezhetne, ráadásul a PSD esélyes jelölt nélkül maradna a jövő évi elnökválasztásokra. Năstase szerint a PDL-vel kötött szövetség nyomán a PSD elveszítheti saját identitását, és egyes személyek egyéni érdekeinek kiszolgálójává válhat.

Hasonló hangnemben fogalmazott Titus Corlăţean PSD-főtitkár is, aki szerint olyan stabil kormánytöbbségre van szükség, amely képes megbirkózni a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válsággal. A politikus ezért a PSD, a PNL és az RMDSZ közötti tárgyalásokat tekinti elsődleges fontosságúnak. Egyben hozzátette, szükségtelennek tartja a rendkívüli pártkongresszus összehívását, még ha a párton belül megállapodás született is arról, hogy a vezetés visszaadja mandátumát, ha az alakulat rosszul szerepel a választásokon. A PNL-vel való kormányzás mellett emelt szót Ion Iliescu volt államfő, a PSD tiszteletbeli elnöke is.

A PSD és a PNL közötti esetleges közeledés jeleként értékelhető a PNL alelnökének, Crin Antonescunak az a csütörtöki kijelentése is, amelynek értelmében a PDL nem eléggé hiteles ahhoz, hogy politikai partnerként, illetve valódi jobboldali pártként számba vehető legyen. „A PDL ugyanolyan, opportunistákból álló párt marad, amely számára a ma és a holnap, a jobb- és a baloldal semmit sem jelent, és amely számára az egyetlen cél az, hogy kormányra kerüljön, bármilyen körülmények között, bármilyen módon” – hangoztatta Antonescu, aki ugyanakkor nem kívánt nyíltan válaszolni arra a kérdésre, hogy mindez azt jelenti-e: nem kívánnak tárgyalni a PDL-vel. A PDL országos vezetése ugyanakkor csütörtöki ülésén arra hatalmazta fel az elnökséget, hogy elsősorban a PNL-vel kezdjen kormányalakítási tárgyalásokat. Emil Boc pártelnök közölte: az alakulat továbbra is Theodor Stolojant javasolja kormányfőnek.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.